5
00:00 - 00:00
EN

O Filmie

Chcieliśmy w atrakcyjny sposób opowiedzieć naszą historię, która z jednej strony jest skomplikowana, z drugiej nie znana.

Zajęło to dwa lata.

Punktem wyjścia pracy studia kreatywnego Fish Ladder  i Instytutu Pamięci Narodowej było znalezienie wspólnego mianownika postaw Polaków podczas wojny.

Był to opór.

Polacy nie ustępowali na krok. Każdą akcja okupantów spotkała się z ich zdecydowaną reakcją. Determinacja, wszechstronność i pomysłowość była znakiem markowym zaangażowania Polski w walkę z Niemcami i Rosją Sowiecką.

W filmie pokazujemy 24 kluczowe momenty „polskiej bitwy o wolność”.

Każda z pokazanych w filmie postaci żołnierzy, konspiratorów czy pielęgniarek jest zarazem symboliczna i historyczna. Wzorowane są na prawdziwych bohaterach, takich jak np. Irena Sendler czy Witold Pilecki. Niektóre z nich pojawiają się na ekranie po raz pierwszy: gen. Stanisław Maczek, Jan Karski w rozmowie z Rooseveltem czy Marian Rejewski.

Film nie mógłby powstać bez nieocenionej pracy konsultantów historycznych, którzy pieczołowicie weryfikowali stroje, uzbrojenie i wszystkie historyczne elementy każdej sceny.

Równolegle trwały poszukiwania wizualnego stylu opowieści. Finalnie wykreował go reżyser filmu - Michał Misiński ze studia Juice. Malarska estetyka filmu ma nadawać opowieści poetyckiego i mitycznego wymiaru. Co więcej - pozwala ona łatwiej budować wymowne symbole jak choćby ten ze sceny pierwszej, gdy bohater miażdżony jest przez dwie ściany, czy scenę rozmowy Karskiego z Rooseveltem.

Niezwykle ważna dla zbudowania nastroju filmu i uwolnieniu jego emocjonalnych mocy jest warstwa muzyczna filmu stworzona przez Tommiego Zee oraz Juice Sound oraz narratorów: Seana Beana dla angielskiej i Mirosława Zbrojewicz dla polskiej wersji filmu.